Naujienos

Ką turime žinoti apie diabetą?

2020 11 13


Lapkričio 14 d. minima Pasaulinė diabeto diena. Šios dienos tikslas – didinti supratimą apie šią klastingą ligą, su kuria kiekvieną dieną gyvena milijonai žmonių visame pasaulyje.
Kas yra Diabetas? Tai lėtinė medžiagų apykaitos liga, kuria susergama dėl nepakankamos insulino gamybos kasoje arba sutrikusio jo veikimo audiniuose. Insulinas yra kasos gaminamas hormonas, kurio reikia, kad kraujo gliukozė patektų į ląsteles ir būtų paversta energija
Cukrinio diabeto klasifikacija:
I tipo diabetas. Dažniausiai serga vaikai ir paaugliai. Šiuo atveju kasos beta ląstelės negamina pakankamai insulino. Todėl kasdien reikia šio preparato injekcijų, kruopščiai sekant kraujo gliukozės kiekį.
II tipo diabetas yra dažnesnė šios ligos forma. Juo serga suaugę ar vyresnio amžiaus žmonės, neretai per daug sveriantys.
Cukrinio diabeto požymiai
I tipo cukrinio diabeto pradžia paprastai yra staigi ir netikėta. Jai būdingi šie simptomai:

  • padažnėjęs šlapinimasis,
  • nenormalus troškulys,
  • burnos džiūvimas,
  • kojų tirpimas,
  • nuolatinis nuovargis,
  • alkio jausmas,
  • staigus svorio kritimas,
  • pablogėjęs regėjimas,
  • pasikartojantys infekciniai susirgimai.

II tipo cukrinis diabetas paprastai pasireiškia ne iš karto, todėl jį diagnozuoti sunkiau. Požymiai yra tokie pat, kaip I tipo, tik silpniau juntami. Žmonės, sergantys II tipo diabetu, dažnai nekreipia dėmesio į ankstyvus ligos simptomus, nesitikrina, todėl ji diagnozuojama per vėlai.
Cukrinis diabetas yra kol kas neišgydoma, bet valdoma liga. Ligą laiku diagnozavus, gydant medikamentais (insulinu, tabletėmis ar kombinuotu gydymu) ir gerą medicininę priežiūrą derinant su sveika gyvensena, sergantieji gali būti darbingi, kūrybingi ir išvengti komplikacijų.
Dieta – vienas svarbiausių faktorių gydant cukrinį diabetą. Valgyti reikia maždaug tuo pačiu laiku, paskirstant maistą 5–6 kartus per dieną. Būtina vengti gryno cukraus turinčių produktų (cukraus, sirupo, uogienių, saldainių, pyragaičių, saldžių gėrimų, tortų). Galima naudoti dirbtinius saldiklius. Valgyti mažiau riebalų, ypač gyvulinės kilmės.
Fizinis aktyvumas taip pat labai svarbus šios ligos gydymo veiksnys. Fiziškai dirbdami raumenys sudegina didelį kiekį gliukozės ir padidina raumenų ląstelių jautrumą insulinui.
Paciento mokymas – svarbi sudėtinė cukrinio diabeto gydymo dalis, nes tik gerai žinant savo ligos ypatumus galima pasiekti džiuginančių rezultatų.
Yra dalykų, kurių negalime pakeisti - tai genetika ir amžius. Kiti rizikos veiksniai, kaip antsvoris, pilvinis nutukimas, pasyvus gyvenimo būdas, mitybos įpročiai ir rūkymas, priklauso nuo mūsų. Sveikas gyvenimo būdo pasirinkimas gali padėti išvengti II tipo diabeto atsiradimo.

Daugiau informacijos:
https://www.imones.lt/lietuvos-vaiku-ir-jaunimo-diabeto-asociacija
http://worlddiabetesday.org/about/
http://www.ulac.lt/

Parengė sveikatos specialistė Joana Marozienė